Department of Mathematics

Program

The pdf-version of the program only have the speaker names listed.
Please see the extended schedule below for titles.
At registration there will be pdf copies of both versions of the program.

Schedule

Schedule

The SPEAKER is listed in capital letters.

All lectures will be held in Gunnar Johansson-salen at Campus Blåsenhus. The lunches will be served at Restaurant Feiroz in the entrance hall.

FL = Flajolet Lecture
I# = invited talk (50m + 10m questions)
R# = regular talk (20m + 5m questions + 5m break)
S = special session

Monday, June 25 (morning chair: Robert Sedgewick; afternoon chair: Svante Janson)

8:30-9 Registration outside the lecture hall

9-10 FL: LUC DEVROYE.
OMG: GW, CLT, CRT and CFTP

10-10:30 Coffee Break

10:30-11 R: XING SHI CAI, Cecilia Holmgren, Svante Janson, Tony Johansson and Fiona Skerman.
Inversions in split trees and conditional Galton-Watson trees

11-11:30 R: Michael Albert, Cecilia Holmgren, Tony Johansson and FIONA SKERMAN.
Permutations in binary trees and split trees

11:30-12 R: Michael Fuchs, NOELA MÜLLER and Henning Sulzbach.
Refined asymptotics for the number of leaves of random point quadtrees

12-1:30 Lunch

1:30-2:30 I: BÉLA BOLLOBÁS.
Making Squares – Sieves, Smooth Numbers, Cores and Random Xorsat

2:30-3 Coffee Break

3-3:30 R: Colin Cooper, Alan Frieze and TONY JOHANSSON.
The cover time of a biased random walk on a random cubic graph

3:30-4 R: CHRIS DOWDEN, Mihyun Kang and Michael Krivelevich.
The genus of the Erdős-Rényi random graph and the fragile genus property

4-4:30 R: COLIN McDIARMID and Fiona Skerman.
Modularity of Erdős-Rényi random graphs

4:30-5 R: Michael Drmota, Lander Ramos, CLÉMENT REQUILÉ and Juanjo Rué.
Maximal independent sets and maximal matchings in series-parallel and related graph classes


Tuesday, June 26 (morning chair: Cecilia Holmgren; afternoon chair: Jérémie Lumbroso)

9-10 I: LOUIGI ADDARIO-BERRY.
Assumptionless bounds for random trees

10-10:30 Coffee Break

10:30-11 R: BENEDIKT STUFLER.
Local limits of large Galton–Watson trees rerooted at a random vertex: Extended abstract

11-11:30 R: Dimbinaina Ralaivaosaona, JEAN BERNOULLI RAVELOMANANA and Stephan Wagner.
Counting planar tanglegrams

11:30-12 R: Amalia Duch, GUSTAVO LAU and Conrado Martínez.
Fixed partial match queries in quadtrees

12-1:30 Lunch

1:30-2:30 I: Bret Benesh, Jamylle Carter, Deidra A. Coleman, Douglas G. Crabill,
Jack H. Good, Michael A. Smith, Jennifer Travis, and MARK DANIEL WARD.
Periods in Subtraction Games

2:30-3 Coffee Break

3-3:30 R: Plinio Santini Dester, Christine Fricker and HANENE MOHAMED.
Stationary distribution analysis of a queueing model with local choice

3:30-4 R: DAVID GILLMAN and Dana Randall.
Slow convergence of Ising and spin glass models with well-separated frustrated vertices

4-5 business meeting


Wednesday, June 27 (morning chair: Colin McDiarmid; afternoon chair: Michael Drmota)

9-10 I: KAREN GUNDERSON.
Bootstrap percolation and Galton–Watson trees

10-10:30 Coffee Break

10:30-11 R: DIMBINAINA RALAIVAOSAONA, Matas Šileikis and Stephan Wagner.
Asymptotic normality of almost local functionals in conditioned Galton-Watson trees

11-11:30 R: Bernhard Gittenberger and ISABELLA LARCHER.
On the number of variables in certain classes of random lambda-terms

11:30-12 R: Olivier Bodini, MATTHIEU DIEN, Antoine Genitrini and Alfredo Viola.
Beyond series-parallel concurrent systems: The case of arch processes

12-1:30 Lunch

1:30-2 R: ANDREI ASINOWSKI, Axel Bacher, Cyril Banderier and Bernhard Gittenberger.
Analytic combinatorics of lattice paths with forbidden patterns: Asymptotic aspects and Borges’s theorem

2-2:30 S: JÉRÉMIE LUMBROSO: special session on modern software tools for analytic combinatorics

2.30-3 Coffee Break

3-3:15 Conference Photo

3:15-6:30 Excursion to Gamla Uppsala. The buses will leave Campus Blåsenhus at 3.30 PM sharp!

Thursday, June 28 (morning chair: Conrado Martínez; afternoon chair: Mark Daniel Ward)

9-10 I: SVANTE JANSON.
Patterns in random permutations avoiding some other patterns

10-10:30 Coffee Break

10:30-11 R: James Allen Fill and WEI-CHUN HUNG.
On the tails of the limiting QuickSort density (Extended abstract)

11-11:30 R: SEBASTIAN WILD.
Average Cost of QuickXsort with pivot sampling

11:30-12 R: HSIEN-KUEI HWANG, Mihyun Kang and Guan-Huei Duh.
Asymptotic expansions for sub-critical Lagrangean forms
 
12-1:30 Lunch

1:30-2:30 I: OLLE HÄGGSTRÖM.
Thinking in advance about the last algorithm we ever need to invent
 
2:30-3 Coffee Break

3-3:30 R: Michael Drmota and GUAN-RU YU.
The number of double triangles in random planar maps

3:30-4 R: Olivier Bodini, JULIEN COURTIEL, Sergey Dovgal and Hsien-Kuei Hwang.
Asymptotic distribution of parameters in random maps

4-4:30 R: RODRIGO S. V. MARTINS, Daniel Panario, Claudio Qureshi and Eric Schmutz.
Periods of iterations of mappings over finite fields with restricted preimage sizes

4:30-5 R: Clemens Heuberger, DANIEL KRENN and Helmut Prodinger.
Analysis of summatory functions of regular sequences: Transducer and Pascal's rhombus

7- Conference Dinner at Restaurant Borgen


Friday, June 29 (morning chair: Svante Linusson)

9-10 I: Oliver Cooley, Nicola Del Giudice, MIHYUN KANG, and Philipp Sprüssel.
Vanishing of cohomology groups of random simplicial complexes

10-10:30 Coffee Break

10:30-11 R: BRIGITTE VALLÉE.
The Depoissonisation quintet: Rice-Poisson-Mellin-Newton-Laplace

11-11:30 R: BENJAMIN HACKL, Clemens Heuberger and Helmut Prodinger.
Counting ascents in generalized Dyck paths

11:30-12: R: Cyril Banderier, Philippe Marchal and MICHAEL WALLNER.
Periodic Pólya urns and an application to Young tableaux

12-12:30 R: Pawel Hitczenko and ALEKSANDR YAROSLAVSKIY.
Extended abstract: Distribution of the number of corners in tree-like and permutation tableaux

12:30-2 Lunch